Rezonans magnetyczny (MR) to nieinwazyjne i nieszkodliwe badanie pozwalające na ocenę stanu wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. Jest niezwykle precyzyjny – wskazuje na zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, w tym również w szpiku kostnym. Umożliwia ocenę funkcjonowania naczyń krwionośnych i serca. W zależności od potrzeb diagnostycznych może być wykonany z podaniem kontrastu lub bez. Badanie rezonansem magnetycznym najczęściej wykonuje się w diagnostyce planowej i profilaktycznej chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych.
W pracowniach TOMMA Diagnostyka Obrazowa wykonuje się rezonans magnetyczny głowy, brzucha, kręgosłupa, piersi, zatok, mózgu i inne. Skierowanie lekarskie nie jest wymagane. W zależności od badanego obszaru cała procedura trwa od 15 do 45 minut. Badanie MR polega na oddziaływaniu polem magnetycznym na organizm. Podczas badania nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów. O wszelkich metalowych przedmiotach w organizmie (implanty, śruby, stabilizatory itd.) należy poinformować personel przeprowadzający badanie. Badania MR nie przeprowadza się u osób z rozrusznikiem serca lub neurostymulatorem.
Rezonans magnetyczny całego ciała (Whole Body Scan):
Rezonans magnetyczny całego ciała to metoda diagnostyczna, pozwalająca na przesiewowe zobrazowanie ciała pacjenta. Whole Body Scan ma zastosowanie w wykrywaniu ogniska choroby w narządach wewnętrznych. Badanie całego ciała może być również badaniem przesiewowym w przypadku pacjentów z podejrzeniem onkologicznym. W trakcie badania wykonywane są zdjęcia, dzięki którym można ocenić widoczne obszary podejrzane (nieprawidłowości), wymagające dalszej, szczegółowej diagnostyki. W czasie badania stosuje się sekwencje COR T1, COR STIR, AX T2, SAG T2. Dodatkową sekwencją jest AX DWI, pozwalająca na wykrywanie przerzutów. W ten sposób uzyskuje się poglądowe obrazy głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej (wątroba, drogi żółciowe, trzustka, nerki, śledziona, aorta brzuszna), miednicy oraz ud i podudzi. Badanie przeznaczone jest również dla osób, które dzięki tej metodzie chcą zbadać stan swojego zdrowia. Metoda ta pozwala wykryć uchwytne zmiany, a tym samym przyspieszyć szczegółową diagnostykę pacjenta. Badanie nie wymaga podania środka kontrastowego.
Partie objęte badaniem:
Szczegóły:
Rezonans magnetyczny anatomicznej części ciała:
Szczegóły:
Rezonans magnetyczny piersi (MR)
Rezonans magnetyczny piersi to jedna z dwóch metod, obok mammografii, o najwyższej czułości w profilaktyce i diagnostyce raka piersi. Rezonans piersi jest badaniem wykonywanym przy użyciu pola elektromagnetycznego. Podczas badania podawany jest środek kontrastujący, dzięki któremu można uwidocznić ewentualne zmiany onkologiczne już na wczesnym etapie (często nieuchwytne w konwencjonalnych metodach diagnostycznych – mammografii i ultrasonografii).
Szczegóły:
Przygotowanie do badania:
Bezwzględne przeciwwskazania (wykluczające badanie):
Względne przeciwwskazania (wymagające dostarczenia dokumentacji leczenia operacyjnego):
Przeciwwskazania nie dotyczą:
Kliknij, aby sprawdzić, jak wygląda badanie i jak się przygotować.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj.
Gniezno – ul. Poznańska 15 (na terenie SP ZOZ – Dziekanka)
Poznań
Ostrów Wielkopolski – ul. Bolesława Limanowskiego 20/22
(parter budynku Przychodni Specjalistycznej na terenie Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim)
Łęczyca – ul. Zachodnia 6 (na terenie ZOZ Łęczyca),
Koszalin – ul. Szpitalna 2-4 (na terenie Polikliniki SPZOZ MSW)
Szczecin
Gdańsk – Al. Grunwaldzka 505,
Warszawa
Wrocław – ul. Gabrieli Zapolskiej 1 (róg Piłsudskiego),
Racibórz – ul. Gamowska 3 (na terenie Szpitala Rejonowego),
Oleśnica – ul. Armii Krajowej 1 (na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali),
Częstochowa – ul. Wały Dwernickiego 43/45 (na terenie Centrum Medycznego Klara)
Katowice – ul. Staromiejska 7
Nieborowice – ul. Kasztanowa 5 (na terenie Kliniki Nieborowice),
Kraków – ul. Kalwaryjska 59,
Bielsko-Biała – Al. Armii Krajowej 180,
Opole – ul. Horoszkiewicza 6,